Güzel gülümseme

YAPRAK DİŞ

Diş kaplaması, aşınmış diş minesi, düzensiz diş hizalaması veya aralığı, diş renginin bozulması ve çatlaklar veya çatlaklar dahil olmak üzere diş sorunlarını düzeltmek için dişlerinizin yüz yüzeylerine yapıştırılan ultra ince bir diş renginde porselen veya kompozit kabuktur.

Kaplamalar güzelce hizalanmış, şekilli dişler ile gülümsemelerin yenilenmesine yardımcı oldukları için kozmetik diş hekimliği kategorisine girseler de koruyucu niteliklere sahiptirler ve daha kapsamlı tedavilere olan ihtiyacı ortadan kaldırabilirler. Diğer faydalar arasında, kuronlara kıyasla dayanıklılık, geliştirilmiş bir gülümseme görünümü ve diş yapısının çok az veya hiç çıkarılması ihtiyacı yer alır  . ( Altta yatan dişlerin hazırlanmasını gerektirmeyen kaplama çeşitleri bile vardır .)

Çirkin dişlere neyin yol açtığına bakılmaksızın, diş kaplamaları aşağıdakiler dahil kozmetik diş sorunlarınızın çoğunu veya tamamını çözebilir:

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Instagram
 • Aşınmış mine:  Diş minesi zamanla (meşrubat, çay veya kahve tüketmek, sigara içmek ve bazı ilaçların kullanımı) veya genetik bir yatkınlığın bir sonucu olarak doğal olarak aşınabilir veya matlaşabilir. Kaplamalar, aşınmış mineden etkilenen gülümsemeleri düzeltmek için mükemmeldir.

 • Aşınma ve yıpranma:  Yaşlandıkça dişlerimiz doğal olarak aşınmaya başlar. Yaşlı dişlerde çentik, çatlak veya genel olarak düzensiz bir görünüme sahip olma olasılığı daha yüksektir. Kaplamalar sağlıklı, genç dişlerin doğal görünümünü geri kazandırabilir.

 • Genetik:  Bazı insanlar dişleri arasında yaşla birlikte genişleyen anormal aralıklarla doğarlar.

 • Düzensiz dişler:  Düzgün olmayan dişler, dişlerin gıcırdatılmasından ve / veya genel aşınma ve yıpranmadan kaynaklanabilir. Bu, kozmetik gülümseme sorunlarına ek olarak ısırık sorunlarına ( maloklüzyon ) yol açabilir .

 • Renk  değişikliği : İnatçı diş renklenmeleri, diş beyazlatma ile tam olarak düzeltilemeyebilir . Bu gibi durumlarda, kaplamalar basit, kozmetik bir çözüm sunabilir.

 

Diş kaplamalarının hazırlanması ve yerleştirilmesi hakkında ayrıntılı bilgi veren aşağıdaki videoyu izleyin ve / veya kaplama adaylığı, tedavisi ve maliyeti hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıda okumaya devam edin.

Aday mısınız?

Diş kaplamaları için aday olup olmadığınızı belirlemek için diş hekiminiz, ağız sağlığınızın değerlendirileceği ve mevcut tüm tedavi seçeneklerinin tartışılacağı bir ön konsültasyon planlayacaktır. (Çoğu diş hekimi, hastalara en minimal invaziv seçenekleri sunmayı tercih eder.) Diş hazırlığını içeren tedavi geri döndürülemez, bu nedenle diş hekiminizin aynı sonuçları sağlayan ancak diş yapısını en az veya hiç çıkarmadan alternatifleri tartışması önemlidir. Siz ve diş hekiminiz, kaplamaların en iyi seçenek olduğuna karar verirseniz, sonraki adım, özel kaplama prosedürünüz için dişlerinizi hazırlamak ve bunların doğru şekilde görünmesi ve oturması için neyin gerekli olacağı dahil olmak üzere tedavi ayrıntılarının kapsamlı bir incelemesini içerir.

Konsültasyonunuz sırasında “gülüş tasarım sürecine” aktif olarak katılacaksınız. Kaplamaların şekli, uzunluğu, genişliği ve rengi ile oluşturmasını istediğiniz gülüşünüzün görünümündeki değişim tercihlerinizi paylaşarak, tedavinizin beklentilerinizi karşılamasına yardımcı olursunuz. Kaplama konsültasyonunuz sırasında diş hekiminizin hedeflerinizi anlaması önemlidir.

Kaplama Prosedürü – Ne Beklemeli

Diş kaplama prosedürü genellikle altı hafta boyunca iki ziyarette tamamlanabilir. Ziyaretler kapsamlıdır ve birkaç saatlik muayene ve diş hazırlığı gerektirebilir. Dişhekimliği ofisleri tipik olarak sedasyon  ve görsel / işitsel dikkat dağıtıcı unsurları içerebilecek olanaklara sahiptir  ve diş kaplıcaları rahatlamanıza ve rahat olmanıza yardımcı olacak masajlar ve diğer hizmetler bile sunar.

Tedavinin teşhis ve muayene aşaması esastır ve kaplama yerleştirilmeden önce ilk olarak ele alınması gereken ağız sağlığı sorunlarını tanımlar. Diş hekiminiz ayrıca özel bir renk tablosundan sizin için en iyi diş rengini seçmek için sizinle birlikte çalışacaktır. Görüntüleme teknolojileri size beklenen sonuçlarınızın bir önizlemesini sağlayabilir ve öncesi ve sonrası görüntüler diğer başarılı vakaları görüntülemenize olanak tanır. Tedavi, muayene tamamlandığında ve kişiye özel plan tasarlandığında başlar.

Adım Adım Ayrıntılar

 

Prosedürde birkaç adım vardır. İlk olarak, diş hekiminiz büyük olasılıkla lokal anestezi uygulayacaktır, böylece diş hazırlığı ve kaplamanın yerleştirilmesi sırasında rahat edersiniz. Daha sonra doğal dişiniz, en iyi uyumu sağlamak için bur adı verilen küçük bir el tipi döner kesme cihazı ile minimum düzeyde yeniden şekillendirilerek hazırlanır. Frezler çeşitli şekil ve boyutlarda gelir ve yerleştirmeden önce dişin hassas ve minimum şekillenmesine izin verir.

Tedaviniz doğrudan kompozit rezin veneerler içeriyorsa, diş hekiminiz uygun şekilde renklendirilmiş kompoziti dişlerinize uygulayacak, materyali şekillendirecek ve yüksek yoğunluklu bir ışık kullanarak sertleştirecektir. Kaplamayı gülümsemeniz için doğru şekle, uzunluğa ve biçime getirmek için ek kompozit katmanları uygulanabilir. Tüm kompozit yerleştirildiğinde, cilalar canlı ve gerçeğe yakın bir gülümseme oluşturmak için cilalar ve cilalar kullanılarak bitirilecek ve cilalanacaktır.

Tedaviniz porselen veneerler gerektiriyorsa, diş hekiminiz ağzınızın kalıbının yapılacağı dişlerinize dair bir izlenim bırakacaktır. Bu ölçü, kaplamaların profesyonel olarak üretileceği bir dış diş laboratuvarına gönderilebilir. Bazı diş hekimlerinin restoratif ve estetik tedavileri daha kısa sürede sağlamak için kendi bünyesinde bir diş laboratuvarı ve teknisyenleri vardır. Diğer diş hekimleri, hasta başı CAD / CAM teknolojisine sahiptir ve kaplamayı tek bir ziyarette imal edebilir.

Diş Laboratuvarları, CAD / CAM ve Geçiciler

Diş hekimleri tipik olarak ihtiyaç duydukları restorasyonların üretimi için dış laboratuarlarla birlikte çalışırlar. Bazı diş laboratuarları, kaplama yapmak için CAD / CAM teknolojisini kullanır. Sizinki bir diş laboratuarında yapılacaksa, hazırlık randevunuzda geçiciler alabilirsiniz.

Geçici kaplamalar, beklenen sonucun bir önizlemesini sağlar, ancak geçicilerin her zaman yerleştirilemeyebileceğine dikkat edilmelidir. Tedaviniz bir veya birkaç diş içeriyorsa ve yüzeyde yeterince mine kaldıysa, diş hekiminiz geçici işlemden vazgeçebilir.

Ancak dişleriniz şekillendirildikten sonra diş hazırlığı sırasında kaybedilen mineden dolayı sıcak ve soğuğa daha duyarlı hale gelebilir. Ayrıca geçiciler yerleştirdiyseniz ve son venerlerin yerleştirilmesinin ardından kısa bir süre için de hassasiyet artabilir.

Yerleştirme randevusu sırasında, diş hekiminiz geçicileri çıkaracak ve son kaplamalarınızı yerleştirecek, ardından en uygun uyumu ve rengi sağlamak için bunları değerlendirecek ve ayarlayacaktır.

Koltuk Tarafı CAD / CAM

Diş hekimleri, restorasyon üretmek için ofislerinde CAD / CAM teknolojisini kullandıklarında, bunlar tek bir ziyarette imal edilecek, yapıştırılacak ve dişlerinize ayarlanacaktır. Bu tür bir tedavi genellikle diş hekimleri tarafından “aynı gün diş hekimliği” olarak pazarlanır ve geçicilik gerektirmez.

İyileşme ve İşlem Sonrası Bakım

Kaplamalar dayanıklıdır ve değiştirilmeden önce uzun yıllar dayandığı görülmüştür. Düzenli muayeneler ve diş temizliği için diş hekiminizi ve hijyenistinizi görmek, ağzınızın sağlığını korumak ve restorasyonlarınızın uzun ömürlü olması açısından önemlidir.

Bakım sonrası son derece önemlidir. Yontulmuş veya kırılmış porselen veneerler tamir edilemez, bu nedenle diş hekiminiz size hasarlı bir restorasyonun değiştirilmesi ile ilgili maliyetler ve ek süre hakkında bilgi verecektir.

Hasar riskini azaltmak için fındık kabuğu veya kemik gibi sert nesneleri ısırmayın veya çiğnemeyin ve paketleri açmak veya yırtmak için dişlerinizi kullanmayın. Diş hekiminiz ayrıca hasara neden olabilecek belirli gıdalardan kaçınmanızı tavsiye edebilir.

Normalde yaptığınız gibi dişlerinizi fırçalayın ve diş ipi kullanın ve aşındırıcı olmayan bir diş macunu kullandığınızdan emin olun. Kaplamalar son derece cilalanabilir olduğundan, prosedür tamamlandıktan sonra yiyecek veya içecekle lekelenme riski büyük ölçüde azalır. Bununla birlikte, kırmızı şarap, kahve, çay veya soda içtikten sonra fırçalama tavsiye edilir.

Yeni Gülüşünüze İyi Bakın

İnce porselen kabuklar veya kompozit tabakalar hasar görebileceğinden veya kırılabileceğinden kaplamaların kötüye kullanılmamasına özen gösterilmelidir.

Diş hekiminiz size belirli kullanımlara veya beslenme eğilimlerine (havuç yemek gibi) karşı tavsiyede bulunabilir ve özellikle brukser iseniz, uyurken koruyucu bir alet takmanızı tavsiye edebilir.

Kaplama Maliyet Faktörleri

Diş kaplamalarının maliyeti aşağıdakiler dahil birçok faktöre bağlıdır:

 • İşlemi gerçekleştiren kozmetik diş hekiminin ücretleri.

 • Kaplamaları yapan seramikçi ve yerleştiren kozmetik diş hekiminin sanatsal ve teknik becerisi.

 • Tedavinin yapıldığı yer. Kozmetik diş hekimliği prosedürlerinin maliyetleri, özellikle büyük metropol alanlarından küçük kasabalara kadar, ülkenin bölgesine göre büyük ölçüde değişir.

 • Sahip olduğunuz diş sigortası türü   . Diş sigortası tipik olarak kozmetik prosedürleri kapsamaz.

 • Kullanılan malzeme. Porselen, dolaylı veya direkt kompozit reçineden daha pahalıdır.

 • Tedavi edilen diş sayısı.

 

Birçok diş hekimi kozmetik ve restoratif diş prosedürleri için ödeme planları sunar. Diş hekiminize finansman seçenekleri hakkında danışın. Diş hekiminiz finansman sunmuyorsa, CareCredit gibi şirketler aracılığıyla üçüncü taraf finansmanına hak kazanabilirsiniz. Nitelikli adaylar, bütçelerine uyacak aylık bir ödeme planı geliştirmek için bir finansman şirketi ile birlikte çalışabilir.

Kaplama mı, Beyazlatma mı?

Porselen diş kaplamaları veya direkt kompozit kaplamalar, tedavi edilen tüm dişlerin “şekillendirilmesini” veya “hazırlanmasını” gerektirebilir. Bu nedenle bazı kozmetik diş hekimleri, en az invaziv kozmetik diş hekimliği seçeneği olduğu için daha beyaz ve daha parlak bir gülümseme isteyen, dişleri hafif renk değiştirmiş kişilere öncelikle diş beyazlatmayı önermektedir. Çarpık dişler veya hizalama sorunları söz konusuysa, beyazlatma da Invisalign dahil ortodontik tedavilerle birleştirilebilir  .

İletişim

Atatürk Bulvarı İş Bankası Yanı
No:274a Adıyaman