Güzel gülümseme

ZİRKONYUM

Diş kronları, eksik veya çürümüş dişlerin yerine genellikle implantlarla birlikte kullanılır. Diş köprüleri ve kısmi protezler için ankraj olarak da kullanılabilirler.

Porselen ve altın, uzun zamandır kronları oluşturan geleneksel malzemelerdir. Porselen kronlar daha doğal bir görünüm verebilir ancak kırılmaya daha yatkındır. Altın kronlar en ucuz olanlardır, ancak çirkin bir görünüme sahiptirler ve negatif alerjik reaksiyonlara neden olabilirler.

Kronlar ayrıca zirkonyumdan da yapılabilir. Zirkonyum kronlar harika, doğal bir görünüm sağlar ve rahatsız edici yan etkiler getirmez.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Instagram

Zirkonyum nedir

 

Zirkonyum, çok sayıda olumlu kaliteye sahip güçlü bir kristal türüdür. Kristal, uzun ömürlü ve yok edilemez olmasıyla bilinir.

Zirkonyum farklı değil. Zirkonyum, gücü ve dayanıklılığının yanı sıra insan vücudu ile de uyumlu olması, tıbbi alanda

kullanımını popüler hale getirmektedir.

Zirkonyumun başlıca avantajları şunlardır:

Biyouyumluluk

Vücut zirkonyumu reddetmeyeceğinden, kuronlara enfeksiyon, komplikasyon, ağrı, rahatsızlık ve alerjik reaksiyon olasılığı daha düşük olacaktır.

Diş hasarını gizlemede harika.

Zirkonyum, lekelenme veya kırıklardan kaynaklanan diş hasarını örtme ve gizlemede porselene tercih edilir.

Dayanıklılık

Kristalden yapılan zirkonyum, neredeyse yok edilemez olup, en güçlü çiğneme ve ısırma faaliyetlerine kolayca dayanır. Aslında zirkonyum, porselenden beş kat daha güçlüdür! Zirkonyum kronlar neredeyse tahrip edilemez olacak şekilde frezelenir. Ayrıca, diğer kron türlerinde yaygın olabilen diş aşırı duyarlılığı sıklığını düşüren aşırı sıcak ve soğuk sıcaklıklara da dirençlidirler.

Uzun ömürlü

Dayanıklılığının yanı sıra zirkonyum kronlar da porselen kronlara göre daha uzun ömürlüdür. Bu, esas olarak zirkonyumun ufalanmaya ve çatlamaya daha dirençli olmasından kaynaklanmaktadır.

Kolayca değiştirilebilir, yeniden şekillendirilebilir ve renklendirilebilir.

Güçlü yapılarına rağmen zirkonyum kronlar hastanın doğal dişlerine uyacak şekilde kolaylıkla şekillendirilebilir, boyutlandırılabilir ve renklendirilebilir. Zirkonyum kronların yumuşak yapısının, yerini aldığı orijinal krondan daha iyi şekillendirilmiş kronlar üretebileceği düşünülmektedir. Mükemmel şekli, boyutu ve rengi yaratma yeteneği, hasta için çok daha iyi, daha doğal bir görünüm üretir.

Daha az diş yapısının kaldırılması gerekir.

Tipik olarak, bir kron gerektiğinde, kronun üzerine tam olarak oturması için orijinal dişin bir tabakası çıkarılır. Zirkonyumun mukavemeti, taç için daha ince bir tabaka gerektiği anlamına gelir. Daha ince bir taç, orijinal dişin daha azının çıkarılmasına neden olur.

Estetik açıdan hoş.

Zirkonyum kronlar yarı saydam kristalden yapılmıştır. Zirkonyumun berrak, yarı saydam görünümü, hastanın doğal diş rengine altın veya porselen kronlardan daha iyi uyan mükemmel diş rengini sağlar.

Metal gerekmez.​

Altın veya porselen kronların aksine, zirkonyum kronların metal bir taban ile kaynaştırılması gerekmez, bu da geleneksel kronları daha belirgin hale getirir.

Zirkonyum kronlar size doğal dişlerin rahatlığını, güvenliğini, hissini, dayanıklılığını ve görünümünü verir.

İletişim

Atatürk Bulvarı İş Bankası Yanı
No:274a Adıyaman