Güzel gülümseme

PANAROMİK RÖNTGEN

Panoramik diş röntgeni, tüm ağzı tek bir görüntüde yakalamak için çok küçük dozda iyonlaştırıcı radyasyon kullanır. Günlük uygulamada genellikle diş hekimleri ve ağız cerrahları tarafından yapılır ve protezler, diş telleri, çekim ve implantların tedavisini planlamak için kullanılabilir.

Bu sınav, çok az veya hiç özel hazırlık gerektirmez. Hamile olma olasılığınız varsa doktorunuza söyleyin. Röntgen görüntülerini engelleyebilecek her türlü takı, gözlük veya metal nesneleri çıkarın. Vücudunuzun geri kalanını radyasyona maruz kalmaktan korumak için bir kurşun önlük takmanız istenecektir.

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Instagram

Panoramik Röntgen nedir?

Panoramik radyografi panoramik olarak adlandırılan, X-ışını , bir iki boyutlu (2-D), diş röntgen inceleme olduğu yapılar ve çevre dokulara üst diş ve alt çene de dahil olmak üzere tek bir görüntüdeki yakalar tüm ağız.

Çene, at nalı ile benzer kavisli bir yapıdır. Bununla birlikte, panoramik röntgen, eğimli yapının düz bir görüntüsünü üretir. Genellikle kemik ve dişlerin detaylarını verir.

Röntgen (radyografi), doktorların tıbbi durumları teşhis etmesine ve tedavi etmesine yardımcı olan, invazif olmayan bir tıbbi testtir. X-ışınları ile görüntüleme, vücudun iç kısmının resimlerini üretmek için vücudun bir bölümünü küçük bir doz iyonlaştırıcı radyasyona maruz bırakmayı içerir . X ışınları, tıbbi görüntülemenin en eski ve en sık kullanılan şeklidir.

Film / röntgen dedektörünün ağzın içine yerleştirildiği geleneksel bir ağız içi röntgenden farklı olarak , panoramik bir röntgen filmi makinenin içinde bulunur.

Prosedürün bazı yaygın kullanımları nelerdir?

Panoramik röntgen, günlük pratikte diş hekimleri ve ağız cerrahları tarafından sıklıkla yapılan bir muayenedir ve önemli bir teşhis aracıdır. Geleneksel bir ağız içi röntgenden daha geniş bir alanı kaplar ve sonuç olarak maksiller sinüsler , diş konumlandırma ve diğer kemik anormallikleri hakkında değerli bilgiler sağlar . Bu muayene aynı zamanda tam ve kısmi protezler, diş telleri, çekim ve implantların tedavisini planlamak için de kullanılır.

Panoramik bir röntgen ayrıca aşağıdakiler gibi diş ve tıbbi sorunları ortaya çıkarabilir:

 • ileri periodontal hastalık

 • çene kemiklerindeki kistler

 • çene tümörleri ve ağız kanseri

 • bilgelik dişleri dahil olmak üzere gömülü dişler

 • çene bozuklukları (temporomandibular eklem veya TME bozuklukları olarak da bilinir)

 • sinüzit

 

Nasıl hazırlanmalıyım?

Panoramik bir röntgen muayenesi özel bir hazırlık gerektirmez.

Vücudunuzun geri kalanını panoramik röntgen ışınından yayılabilecek herhangi bir radyasyona maruz kalmadan korumak için bir güvenlik önlemi olarak kurşun önlük takmanız istenebilir. Takılarınızı görüntülenen bölgeden, gözlüklerden ve röntgen görüntülerini etkileyebilecek herhangi bir metal nesneden çıkarmanız da istenebilir.

Kadınlar hamile olma ihtimali varsa daima diş hekimine veya ağız cerrahına haber vermelidir. Fetüsün radyasyona maruz kalmaması için birçok görüntüleme testi hamilelik sırasında yapılmaz. Röntgen gerekliyse, bebeğin radyasyona maruz kalmasını en aza indirmek için önlemler alınacaktır. Hamilelik ve röntgenler hakkında daha fazla bilgi için Güvenlik sayfasına bakın .

Ekipman neye benziyor?

Panoramik bir röntgen makinesi iki taraftan oluşur. Bir tarafa bir röntgen tüpü ve diğer tarafa röntgen filmi veya bir dedektör monte edilir. Hastanın başı çene, alın ve yan dayamalarla konumlandırılır. Daha net bir görüntü için hastaya ağzını hafifçe açmak için bir ısırık engelleyici sağlanabilir.

Prosedür nasıl işliyor?

X ışınları, ışık veya radyo dalgaları gibi bir radyasyon türüdür. X ışınları vücut dahil çoğu nesneden geçer. Bir x-ışını makinesi, incelenen vücut kısmına dikkatlice hedeflendiğinde, vücuttan geçen küçük bir radyasyon patlaması üretir ve bir görüntüyü fotoğraf filmine veya özel bir detektöre kaydeder.

Panoramik bir röntgen muayenesi sırasında, röntgen tüpü, çenenin bir tarafından başlayıp diğer tarafta bitmek üzere hastanın başı etrafında yarım daire şeklinde döner.

Panoramik bir röntgen makinesi, ağız içine yerleştirilen filme güvenmek yerine, hastadan filme veya röntgen tüpünün karşısında dönen bir dedektöre bir ışın yansıtır.

Çoğu x-ışını görüntüsü, elektronik olarak saklanan dijital dosyalardır. Bu saklanan görüntülere teşhis ve hastalık yönetimi için kolayca erişilebilir.

Dijital format ayrıca diş hekiminin, belirli yapıların ve dokuların daha iyi görselleştirilmesi için görüntünün kontrastını, parlaklığını ve koyuluğunu ayarlamasına ve değiştirmesine izin verir. Film üzerindeki görüntüler ayarlanamaz veya değiştirilemez.

Prosedür nasıl uygulanıyor?

İlk olarak, teknisyenin başınızı dikkatlice yerleştirip sabitleyeceği ünitenin ortasına yerleştirileceksiniz. Ünite, tekerlekli sandalyede duran veya oturan bir hastaya uyacak şekilde ayarlanabilir. Dişlerin düzgün hizalanmasını sağlamak için ağzınıza bir ısırma engelleyici yerleştirilir. Net bir görüntü elde etmek için dişlerin ve başın doğru yerleştirilmesi önemlidir.

Dönen kol başınızın çevresinde yarım daire şeklinde hareket ederken ve görüntüler çekilirken çok hareketsiz kalmanız istenecektir. Bu genellikle 12 ila 20 saniye arasında sürebilir.

İşlem sırasında ve sonrasında neler yaşayacağım?

Panoramik bir röntgen muayenesi ağrısız, hızlı ve uygulaması kolaydır. Öğürme refleksi hassas olan hastalarda ağız içi röntgenler yerine önerilebilir.

Faydalar ve riskler nelerdir?

Faydaları

 • Bir röntgen muayenesinden sonra hastanın vücudunda radyasyon kalmaz.

 • X ışınlarının genellikle bu muayene için tipik tanı aralığında hiçbir yan etkisi yoktur.

 • Filmin ağız içine yerleştirilmesi gerekmediği için çok küçük çocuklar için panoramik röntgenler kullanılabilir.

 

Riskler

 • Kadınlar hamile olma ihtimali varsa daima diş hekimine veya ağız cerrahına haber vermelidir.

İletişim

Atatürk Bulvarı İş Bankası Yanı
No:274a Adıyaman