Güzel gülümseme

ORTODONTİ

Altı Aylık Gülümseme, yaklaşık altı ayda ön üst ve alt dişlerin düzleştirilmesi için bir tür braket ve tel ortodontik düzeltme yöntemidir; tedavi süreleri bireysel yanlış hizalama sorunlarına bağlı olarak değişse de.

Şeffaf braketler ve diş renginde nikel-titanyum teller kullanan Six Month Smiles diş telleri, dişlerin kozmetik görünümünü etkileyen çeşitli ortodontik sorunları tedavi edebilir. Düşük hareket kuvvetleri ve kısa genel tedavi süresinin kombinasyonu, hastanın konforunu, güvenliğini ve ağız hijyenini artırarak diş tellerinin kozmetik düzeltme faydalarını isteyen ancak ısırık veya tıkanıklıklarında daha karmaşık düzeltmelere ihtiyaç duymayan hastalar için idealdir.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Instagram

Adaylar

Six Month Smiles kısa süreli ortodontik tedavi, ekstrüzyonlar, rotasyonlar, intrüzyonlar ve devrilme dahil olmak üzere çeşitli yanlış hizalama problemleri için uygundur. Ayrıca, ön dişlerde sık görülen kozmetik diş sorunlarına neden olan problemler için de uygundur.

  • Diyastemalar ve aralık

  • Overbites ve açık lokmalar

  • Çapraşık ve örtüşen dişler

  • Eğimli orta hatlar ve asimetri

  • Ters gülümseme çizgileri

 

Prosedür: Neler Dahildir?

Konsültasyonunuz sırasında ortodontistiniz, Six Month Smiles için aday olup olmadığınızı belirlemek için dişlerinizin, diş etlerinizin ve ağız sağlığınızın kapsamlı bir incelemesini yapacaktır. Bu, birbirlerine nasıl uyduklarını gösteren modellerin imalatında kullanılmak üzere X ışınları, ağız içi ve yüz fotoğrafları ve dişlerinizin izlenimlerini almayı içerecektir.

Diş hekiminiz aday olduğunuzu belirlerse, bu modeller laboratuvar tarafından ön dişlerinizde istenen düzleştirme etkilerini elde etmek için gerekli olan hassas diş hareketini ve ayrıca açık braketlerin ve diş rengindeki tellerin nerede olması gerektiğini hesaplamak için kullanılacaktır. yerleştirildi.

Bir sonraki randevunuzda size şeffaf braketler ve diş renginde ark telleri takılacak. Diş hekiminiz, braketlerin yanı sıra ön dişlerinizin mine yüzeyine bonding yapıştırıcı uygulayarak braketleri dişlerinize yapıştıracaktır. Braketler, diş hekiminizin onları tam olarak dişlerinizin üzerinde olması gereken yere yerleştirmesine olanak tanıyan, özel olarak üretilmiş bir tepsinin içine tam olarak yerleştirilmiş olarak gelir.

Yapıştırıcıyı dişlerinize ve braketlere uyguladıktan sonra, diş hekiminiz dişlerinize özel bir tepsi yerleştirecek ve braketlerin düzgün oturmasını sağlamak için yerinde tutacaktır. Ayarlandıktan sonra tepsi çıkarılabilir. Daha sonra, braketlerin sağlam olduğundan emin olmak için yüksek yoğunluklu bir ışık kullanılarak yapıştırıcı sertleştirilir, ardından diş hekiminiz diş rengindeki ark tellerini bağlayacak ve uygun diş hareketini sağlamak için ayarlayacaktır.

İlk yerleştirme randevusundan sonra, tedaviniz tamamlanana kadar kemer tellerinin ayarlanması ve sıkılması için her dört ila beş haftada bir diş hekiminizi ziyaret edeceksiniz. Bu ayarlama randevuları yalnızca yaklaşık 10 ila 15 dakika sürmelidir. Tedaviniz tamamlandıktan sonra braketler ve teller çıkarılır.

Tedavi ne kadar sürer?

Muhtemelen fark ettiğiniz gibi, Altı Aylık Gülümseme tedavisi ortalama altı aydır, ancak bazı vakalar dört ay kadar az veya dokuz ay kadar uzun sürebilir. Diş hekiminiz, arzu ettiğiniz sonuçları elde etmek için kaç ay gerekeceğini belirleyecektir.

Diş Teli Bakımı

Six Month Smiles diş telleri takıldığında, uygun ağız hijyeni sağlamak ve belirli yiyeceklerden kaçınmak önemlidir. Yetersiz fırçalama diş minesine zarar verebilir, bu nedenle günde en az üç kez fırçalamak çok önemlidir. Çoğu ortodontist, öğle yemeğinden sonra işteyken dişlerinizi fırçalayabilmeniz için yanınızda diş fırçası taşımanızı önerir. Daha da iyi ağız hijyeni için diş ark tellerinin altını temizlemek için interdental fırçalar ve bir su silindiri kullanılmalıdır. Altta yatan mine ve diş yapısını korumak için florürlü ağız gargaraları da önerilir.

Ortodontistler ayrıca, diş tellerinin altına sıkışabilecekleri ve muhtemelen kopmaya neden olabilecekleri için yapışkan yiyeceklerden kaçınan diyetler önermektedir. Sert gıdalardan ve şekerlemeden de kaçınılmalıdır çünkü bunlar, braketler ile emaye arasındaki bağı veya muhtemelen diş tellerinin kendilerini kırabilirler.

Diş tellerine zarar vermemek için elma gibi yiyecekler parçalar halinde kesilmelidir. Ağız hijyenini çok daha zor hale getirdikleri ve diş minesine zarar verebileceği için şeker ve asit içeriği yüksek yiyecek ve içeceklerden kaçının.

İyileşme ve Bakım Sonrası

İlk yerleştirildiğinde ve daha sonra ayarlandığında, randevunuzdan yaklaşık dört ila altı saat sonra tipik olarak ağrıya dönüşen bir miktar gerginlik hissetmeyi bekleyebilirsiniz. Bu, dişleri yerine sıkıştıran ark tellerinin doğrudan bir sonucudur. Herhangi bir ağrının yönetilmesine yardımcı olmak için reçetesiz (OTC) ağrı kesiciler önerilir. Ağrının yaklaşık üç ila beş gün içinde azalmasını bekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, Six Month Smiles düşük kuvvet hareketi kullandığından, herhangi bir ağrının geleneksel diş tellerine göre daha az belirgin olması beklenir.

Tedaviniz tamamlandıktan ve diş telleriniz çıkarıldıktan sonra, orijinal konumlarına geri dönmemelerini sağlamak için (nüks) geceleri çıkarılabilir bir tutucu veya dişlerinizin arkasına kalıcı bir tutucu takmanız gerekecektir.

Geleneksel Ortodontik Düzeltmeye Karşı Altı Aylık Gülümseme?

Geleneksel ortodontik düzeltmenin tamamlanması iki yıl gerektirirken, Altı Aylık Gülümseme tedavisi sadece altı ay gerektirir çünkü tedavi, gülümsemenin kozmetik görünümünü etkileyen sadece ön boşluk ve hizalama sorunlarını düzeltmek için düşük kuvvetli hareket kullanmaya odaklanır; karmaşık ısırık veya maloklüzyon problemlerini düzeltmez.

Bununla birlikte, geleneksel braket ve tel braketlere benzer şekilde, Six Month Smiles, diş hekimlerinin dişlerin ön mine yüzeyine braketleri bağlamasını ve ardından bu braketlere ark tellerini bağlamasını gerektirir. Six Month Smiles yerleştirme randevusunu geleneksel diş tellerinden ayıran şey, diş hekiminizin yapıştırma için net braketleri tam olarak konumlandırmasına olanak tanıyan özel yapım tepsilerin (diş beyazlatma tepsilerine benzeyen) kullanılmasıdır.

Halihazırda doğru konuma yerleştirilmiş şeffaf braketlerle takılan bu tepsiler, konsültasyon randevunuz sırasında alınan izlenimlerden diş hekiminizin oluşturduğu diş modellerine göre laboratuvarda üretilir. Six Month Smiles diş telleri sistemi ayrıca diş hekiminize, arzu ettiğiniz tedavi sonuçlarını elde etmek için düşük kuvvetli diş hareketini üretmek için gerekli diş renginde uygun teller ve bağlar sağlar.

Tedaviyi Kim Yapar?

Altı Aylık Gülüşler ortodontik düzeltmesi sağlayan genel diş hekimleri ve ortodontistler, üretici tarafından özel eğitim almalıdır. Bu eğitim programları, diş hekimlerine, vaka seçimi ve tedavi planlamasına vurgu yaparak, kısa süreli ortodonti yapmak için gereken kapsamlı bilgi ve becerileri sağlar.

İletişim

Atatürk Bulvarı İş Bankası Yanı
No:274a Adıyaman