Güzel gülümseme

PEDONTOTİ

Koruyucu diş hekimliği, diş çürümesini ve diğer diş hastalıkları ve durumlarını önlemek için devam eden hijyen prosedürlerinin ve günlük uygulamaların önemini vurgulamaktadır. Etkili koruyucu diş hekimliği, hastaların evde ağız bakımını hasta başı tedavileri ve diş hekimleri tarafından verilen danışmanlık ile birleştirir.

Örneğin, Amerikan Dişhekimleri Birliği (ADA), profesyonel temizlik ve gelişen koşulların yönetimi için her yıl en az iki diş muayenesi yapılmasını önermektedir. Bu tavsiyeye bağlı kalmak, diş hekiminizin diş hastalıklarını en erken aşamalarda durdurmasına, gülümsemenizi korumasına ve masrafınızı sınırlamasına yardımcı olabilir.

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Instagram

Erken Önleme

Çocuğunuzun ilk dişi çıkar çıkmaz günlük diş temizliğine başlayın. Çocuğunuz için kapsamlı bir ağız sağlığı önleme programı oluşturmak için ilk diş patladığında veya en geç 12 aylık olduğunda bir pediatrik diş hekimini ziyaret edin.

Koruyucu Diş Hekimliği Stratejileri

Çocuklar ve yetişkinler için önleyici ağız bakımı stratejileri, aşağıdakiler dahil bir dizi ofiste ve evde bakım faaliyetini içerir:

Evde ağız hijyeni.  En önemli önleme tekniği, dişlerinizde oluşan film benzeri bir kaplama olan diş plağını çıkarmak için günde en az iki kez (veya her yemekten sonra) fırçalamak ve diş ipi kullanmaktır. Çıkarılmazsa, plak birikebilir ve diş çürümesine ve diş eti hastalığına yol açan asit üreten bakterilerle sertleştirilmiş, yapışkan bir madde olan diş taşı oluşturabilir.

Florür kullanımı.  Florür dişleri güçlendirir ve diş çürümesini önler. Florür tedavileri dişhekimliği muayenehanelerinde sağlanır ve diş hekimleri evde florlu diş macunları ve ağız gargaralarının kullanılmasını önerir. 20. yüzyılın 10 büyük halk sağlığı başarısından biri olarak gösterilen kamu suyu florlaması, önemli bir florür kaynağı sağlar.

Diyet.  Dengeli beslenme, diş sağlığı için çok önemlidir. Şekerli ve karbonhidratlı yiyecekler diş plağı üreten bakterileri beslerken, kalsiyumdan fakir diyetler diş eti (periodontal) hastalığına ve çene bozulmasına yakalanma şansınızı artırır.

Düzenli diş hekimi ziyaretleri.  Diş sorunlarının çoğu ilk başta ağrısız olduğundan, diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmiyorsanız, önemli hasara neden olana kadar diş sorunlarının farkına varamayabilirsiniz. En iyi sonuçlar için, her altı ayda bir düzenli diş muayeneleri planlayın; ağız hastalıkları için daha yüksek risk altındaysanız daha sık. Diş hekiminiz ayrıca anormal doku belirtilerini kontrol etmek için ağız kanseri taraması yapmalıdır. Özellikle çocuklar için, ağız büyümesini ve gelişimini kontrol etmek (çürük gelişimi için bir değerlendirme dahil) diş değerlendirmelerinin bir parçası olmalıdır.

Diş temizliği ve taramaları.  Diş plağını ve kendi kendinize çıkaramadığınız lekeleri çıkarmak ve ayrıca diş çürüğü belirtilerini kontrol etmek için her altı ayda bir diş temizliği (profilaksi) önerilir.

X ışınları.  X ışınları, diş hekimlerinin dişler arasındaki boşluklar ve diş eti çizgisinin altındaki problemler gibi çıplak gözle görülemeyen diş problemlerinin belirtilerini aramasını sağlar.

Ağız koruyucuları.  Ağız koruyucuları – özellikle diş hekiminiz tarafından daha iyi bir uyum sağlamak için reçete edilen özel yapım bir ağız koruyucusu – spor aktiviteleri sırasında kırık dişlere karşı korumak için takılabilir. Ağız koruyucuları ayrıca dişleri yıpratabilen ve temporomandibular eklem (TME) bozukluğuna katkıda bulunan diş gıcırdatma (bruksizm) tedavisinde de kullanılır.

Ortodonti.  Kötü bir ısırık (maloklüzyon) yemek yeme ve konuşmayı bozabilir ve çarpık dişlerin temiz tutulması zordur. Invisalign veya Invisalign Teen gibi diş tellerinin veya şeffaf diş hizalayıcılarının (görünmez diş telleri) kullanımını içerebilecek ortodonti ile yanlış bir ısırığı düzeltmek, gelecekteki diş problemlerinin olasılığını sınırlar.

Sızdırmazlık ürünleri.  Mastikler, çocuğunuzu diş çürüklerinden korumak için arka kalıcı dişlerin çiğneme yüzeylerine yerleştirilen ince kompozit kaplamalardır.

Sigara ve içmekten kaçının.  Sigara içmek, çiğnemek tütün ve alkol tüketimi ağız sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Ağız kuruluğu, dişlerde renk değişikliği ve plak oluşumunun yanı sıra sigara içmek diş eti hastalığına, diş kaybına ve hatta ağız kanserine neden olur.

Ağız sağlığı yönetimi.  Zararlı etkilerini durdurmak veya tersine çevirmek için kronik diş hastalıkları / rahatsızlıkları için tutarlı diş bakımı gereklidir.

Hasta eğitimi.  Kötü diş sağlığının sonuçlarını anlayan hastalar, koruyucu diş hekimliği tedavileri için diş hekimlerini görme eğilimindedir. Mükemmel ağız hijyeni alışkanlıklarının aşılanması, ömür boyu diş sağlığı sağlamaya önemli ölçüde yardımcı olur.

Florürün Önemi

Florür, özellikle çocukların büyüyen dişlerinde, diş minesine kolaylıkla emilir. Florür, dişler geliştirildikten sonra diş yapısını güçlendirerek dişleri çürümeye karşı daha dirençli hale getirir. Florür ayrıca çürümenin başladığı alanları onarır veya yeniden mineralize eder, böylece süreci tersine çevirir ve çürümeye dirençli bir diş yüzeyi oluşturur.

Florür Türleri

Florür iki şekilde mevcuttur: topikal ve sistemik.

Topikal florürler mevcut dişleri güçlendirerek onları çürümeye karşı daha dirençli hale getirir. Topikal floridler arasında diş macunları, ağız gargaraları ve profesyonel olarak uygulanan florür terapileri (jeller, köpükler, durulamalar veya cilalar) bulunur. Pek çok diş hekimi 18 yaşına kadar olan çocuklara topikal florür tedavisi uygular. Diş hekimleri, çürümeye yatkınlığı veya çürümeye yatkınlığı olan kişiler için – ortodontik aletler kullanan kişiler ve ağız kuruluğu olanlar – diş hekimleri, günlük ev kullanımı için özel bir jel reçete edebilir.

Sistemik florürler vücuda alınır ve diş yapılarının oluşumuna dahil edilir. Sistemik florürler ayrıca topikal koruma sağlayabilir çünkü florür tükürükte bulunur ve dişleri sürekli nemlendirir. Sistemik florürler arasında, umumi su floridasyonu veya tabletler, damlalar veya pastiller formunda diyet florür takviyeleri yer alır. Bununla birlikte, su kaynağında doğal olarak oluşan ve eklenen florürün türünün bölgeden bölgeye değişebileceğini unutmayın. Bölgenize göre çocuğunuz için hangi formun en iyi olacağını öğrenmek için çocuğunuzun pedodontistine danışın.

ADA, yetişkinlerin ve iki yaş ve üzeri çocukların ADA Kabul Mührü taşıyan florürlü bir diş macunu kullanmalarını önermektedir. İki yaşından önce diş macunu kullanmayı düşünüyorsanız çocuğunuzun diş hekimine danışın. ADA ayrıca florür ağız çalkalama maddelerinin kullanılmasını önermektedir, ancak altı yaşın altındaki çocuklar çalkalamayı yutabileceklerinden bu çocuklar için geçerli değildir.

Diğer Koruyucu Diş Maddeleri

Diş tedavisi olarak kullanılan amorf kalsiyum fosfat (ACP), ağızdaki kalsiyum ve fosfatın – dişlerin doğal yapı taşları – gerekli mineral dengesini sağlamaya yardımcı olabilir. ACP, diş yüzeylerine uygulandığında diş minesini beyazlatmadan önce ve sonra güçlendirir ve profesyonel diş temizliği sonrasında ve ortodontik tedavi sırasında dentini koruyarak dentin aşırı duyarlılığını önlemeye yardımcı olur. ACP şu anda diş macunu (Kol ve Çekiç Emaye Bakım Diş Macunu) ve ağartma jellerinin yanı sıra diş hekimliği ofislerinde bulunan profesyonel sızdırmazlık maddelerinde (Aegis Pit ve Fissure Sealant) bulunmaktadır.

Pek çok diş hekimi ayrıca huş ağaçlarından yapılan doğal bir tatlandırıcı olan ksilitolü önermektedir ve klinik olarak çürükleri azalttığı ve diş çürümesini ve diş eti hastalığını önlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Ksilitol, pişirme ve fırınlamada veya içeceklerde şeker ikamesi olarak kullanılabilir. Ayrıca diş macunları, ağız gargaraları, sakızlar ve şekerlemelerde bulunur.

Çürük Risk Değerlendirmesinin Önemi

Diş hekiminiz, kişisel çürük riski değerlendirme profilinize göre bir önleme programını özelleştirebilir. Hastanın klinik görünümünü gözlemlemeyi içeren çürük riski değerlendirmesi de aşağıdakileri dikkate alır:

 • Mevcut çürük lezyonların sayısı (iki veya daha fazla kişinin gelecekte çürük geliştirme riski yüksek olduğu

 • düşünülebilir)

 • Florür maruziyeti

 • Tükürük akış hızı

 • Diyet

 • İlaç kullanımı. Birçoğu yüksek miktarda şeker içerdiğinden veya tükürük akışını azaltabildiğinden bazı ilaçlar çürüklere katkıda bulunabilir.

 • Yaş. Her yaş grubunun – çocuklar, gençler, yetişkinler ve yaşlılar – kendi ilişkili riskleri vardır.

 • Gelir, eğitim ve ağız sağlığı tutumu. Araştırmalar, düşük gelirli veya düşük eğitim ve başarıya sahip olanların ciddi ve tedavi edilmemiş diş çürümesine sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

 • Dolu / restore edilmiş veya eksik diş sayısı gibi klinik değişkenler

 • Tükürük kalsiyum seviyeleri gibi laboratuvar faktörleri

 

Koruyucu Diş Hekimliğinin Faydaları

Ağız sağlığının genel sağlıkla bağlantılı olduğu düşünüldüğünde, koruyucu diş hekimliği genel sağlığınız   için önemlidir. Ağız hastalıkları yemek yemeyi, konuşmayı, günlük aktiviteleri ve benlik saygısını engelleyebilir.

Çocuklarda şiddetli çürüme büyüme ve gelişmeyi etkileyebilir. Önleyici diş hekimliği, gelişebilecek herhangi bir diş rahatsızlığı için daha az kapsamlı – ve daha ucuz – tedaviyle sonuçlanabilir ve doğal dişlerinizi ömür boyu korumanıza yardımcı olabilir.

Diş Hastalıklarını Önleme Teknolojisi

Bilgisayar veya televizyon monitörleri ile birlikte kullanılabilen ağız içi kameralar diş dışının fotoğraflarını çeker. Dijital radyografi, geleneksel fotoğraf filmi X-ışını görüntüleri yerine dijital X-ışını sensörlerinin kullanıldığı bir X-ışını görüntüleme biçimidir.

Geleneksel X ışınlarından daha hızlı ve daha kolay olan bu cihazlar, hasta koltuğunun yanındaki bir bilgisayar ekranındaki sorunlu alanların görüntülerini dijital olarak aktarma ve geliştirme yeteneği sunarak daha iyi tespit ve hasta eğitimi sağlar. En önemlisi, geleneksel radyografiye göre yüzde 90’a kadar daha az radyasyon yayarlar.

Hava ile aşınma, diş çürümesini, yüzeysel lekeleri ve renk değişimlerini gidermek veya kompozit yapıştırma veya sızdırmazlık malzemeleri için bir diş yüzeyi hazırlamak için kullanılan matkapsız bir tekniktir. Hava ile aşındırma sırasında, ince bir parçacık akışı (silika, alüminyum oksit veya bir kabartma tozu karışımı) dişin çürümüş kısmını hedef alır ve basınçlı hava veya bir aletin el kısmından geçen bir gazla diş yüzeyine doğru itilir. mini bir kumlama makinesine benzer şekilde çalışır. Parçacık akışı dişe çarptığında, küçük leke ve çürüme parçacıkları çıkarılır ve emilir.

Caries ID ve Diagnodent gibi teşhis araçları, diş çürüklerinin daha fazla ilerlemeden önce en erken aşamada tespit edilmesine yardımcı olur. Caries ID, çürükleri algılamak için Işık Yayan Diyot (LED) ve fiber optik teknolojileri kullanır. Diagnodent, diş yüzeyinin altında tipik olarak X ışınları ile görülemeyen boşlukları bulan floresan bir lazerdir

İletişim

Atatürk Bulvarı İş Bankası Yanı
No:274a Adıyaman