Güzel gülümseme

PERİODONTOLOJİ

Diş eti hastalığı – periodontal hastalık ve periodontitis olarak da bilinir – bir dişi çevreleyen dokuları etkileyen iltihaplı bir durumdur ve diş kaybının önde gelen nedenidir. Bakterinin ürettiği toksinler, yerleştikten sonra dişlerin bağ dokusuna ve kemiğine zarar vererek onları etkili bir şekilde yok eder ve diş kaybına neden olur.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Instagram

İşaretlere Dikkat Edin!

Diş eti iltihabı  , ağızdaki dokularda oluşan bakteriyel bir enfeksiyondur ve diş eti hastalığının potansiyel öncüsüdür.

Bir diş eti enfeksiyonu ilerledikçe, kemik gerileme eğilimindedir; diş etleri çekilebilir veya çekilmeyebilir. Bazı durumlarda dişin kökü açığa çıkar ve bazen diş hassasiyetine neden olur  . Ayrıca, irin üretilebilir ve diş eti ile diş arasında cepler oluşabilir.

Kemik çekilmesi çıplak gözle görülemediğinden ve fark edilmeden bırakılırsa diş kaybına katkıda bulunabileceğinden,  diş eti hastalığını belirlemek için profesyonel muayeneler ve diş temizliği için diş hekiminizi ziyaret etmeniz önemlidir.

İşte sizin ve diş hekiminizin arayabileceği bazı genel işaretler:

 

Nedenleri

Uygun Olmayan Diş Hijyeni:  Plak, günlük diş hijyeni uygulamaları ve düzenli profesyonel diş temizliği ile giderilmezse, bakteriler yerleşebilir ve sonunda diş eti hastalığına neden olabilecek diş eti iltihabına neden olabilir.

Ağızdaki Organik Değişiklikler:  Hamilelik, ergenlik ve menopoz dönemlerinde metabolizma ve hormon düzeylerinde meydana gelen değişiklikler ağızda organik dengeyi etkileyebilir.

 

Tükürük Akımını Önleyiciler:  Ağızdan yan etkilere veya ağız kuruluğu sendromuna (kserostomi) neden olan bazı ilaçlar, koruyucu tükürük akışının azalmasına ve potansiyel olarak diş eti hastalığına katkıda bulunabilir. Yaşla ilişkili tükürük akışının doğal azalması nedeniyle yaşlılar ağız kuruluğu sendromuna daha duyarlı olabilir.

Zayıf Fonksiyonel Alışkanlıklar:  Diş gıcırdatma veya kenetleme çevredeki dokuyu bozabilir ve dişeti sorunlarına olası bir katkıda bulunur.

Dişeti Hastalığı Tedavileri

Diş eti hastalığından muzdarip olanlar için, her biri durumun ciddiyetine bağlı olarak değişen bir dizi tedavi vardır.

İhtiyaçlarınızı en iyi karşılayan tedavi yöntemini belirlemek için, diş hekiminiz konservatif bir başlangıç ​​planı geliştirmek için hasarın boyutunu değerlendirecektir. Diş hijyeni değerlendirmesi, plağın (diş üzerindeki yumuşak tortular) günlük olarak temizlenip temizlenmediğini belirleyecektir.

Daha sonra, diş taşı (tartar olarak da bilinir) profesyonel bir temizlik yoluyla ve bazen ek derin ölçekleme ve kök düzeltme prosedürleriyle çıkarılmalıdır. Bu prosedürler sırasında lokal anestezi uygulanabilir. Diş hekiminiz ayrıca sakızın cepli bölgelerinde bulunan bakterileri tedavi etmek için antibiyotik verebilir ve ev rejiminizin düzenli bir parçası olarak kullanılması için ilaçlı bir gargara önerebilir.

Gelişmiş Tedaviler

Doku Rejenerasyonu

  • Kemik hasar görmüşse, diş hekiminiz, kemiğin yeniden büyümesi için daha iyi bir şans sunmak için kemiğin aşılanmasını içeren doku rejenerasyonu adı verilen yeni bir teknik kullanabilir. İnce diş etlerini güçlendirmek için yumuşak doku greftleri de kullanılabilir.

  • Kılavuzlu doku rejenerasyonu, kemik rejenerasyon sürecine yardımcı olmak için bir membranın yerleştirilmesini içerir. Bu bazen periodontal cerrahi sırasında faydalıdır.

 

Cep Eleme Ameliyatı

Bazı durumlarda, diş eti hastalığından kaynaklanan diş kaybını önlemeye yardımcı olmak için ameliyat, tedavi planının bir parçası olabilir. İşte bazı cerrahi seçenekler:

  • Diş ve diş etleri arasındaki cep boşluğunu azaltmak için periodontal flep ameliyatı yapılabilir.

  • Çene kemiğinde bakteri barındıran kraterler varsa, kraterleri ortadan kaldırmak ve bakteri büyümesinin gelecekte yeniden kolonileşmesini önlemek için kemik ameliyatı yoluyla kemik yeniden şekillendirilebilir.

 

Lazer Tedavisi

  • Cep boyutunu küçültmek için lazer tedavisi kullanılabilir; bununla birlikte, lazer tedavisinin hasarlı bağ dokusunun onarılmasına yardımcı olduğu fikrini destekleyen kesin bir kanıt yoktur.

İletişim

Atatürk Bulvarı İş Bankası Yanı
No:274a Adıyaman