Güzel gülümseme

implant tedavisi

Diş implantları, eksik diş veya dişlerin restorasyonunu desteklemek için kullanılan, çene kemiği kaybını durdurmaya veyaönlemeye yardımcı olan yapay diş kökleridir. İmplantasyon prosedürü, bir protez (yapay protez) diş hekimliği formu olarak kategorize edilir, ancak aynı zamanda bir kozmetik diş hekimliği şekli olarak kabul edilir  .

Dişlerini kaybetmiş kişiler gülümseyemeyecek veya konuşamayacak kadar öz bilinçli hissedebilirler. Ek olarak, diş kaybının neden olduğu ısırma düzensizlikleri   , beslenme alışkanlıklarını olumsuz etkileyebilir ve yetersiz beslenme gibi ikincil sağlık sorunlarına yol açabilir.

Eksik diş köklerini değiştirerek, diş implantları insanlara sevdikleri tüm yiyecekleri çiğnemeye uğraşmadan yemeleri için gereken gücü ve dengeyi sağlar. Ek olarak, çene kemiğini uyarmaya ve korumaya, kemik kaybını önlemeye ve yüz özelliklerini desteklemeye yardımcı olurlar.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Instagram

Diş Kaybı

Dişler şu sebeplerden dolayı kaybolur:

  • Diş çürüğü

  • Kök kanal yetmezliği

  • Diş eti hastalığı  (Periodontitis)

  • Ağza travma (diş yaralanması)

  • Aşırı aşınma ve yıpranma

  • Doğuştan kusurlar

Danışma

İmplantların sizin için uygun olup olmadığını belirlemek için diş hekiminize, danışmanız gerekir. Bu randevu sırasında diş hekiminiz dişlerinizi ve diş etlerinizi iyice inceleyecek ve kemik yoğunluğunu ve miktarını değerlendirecektir. Bu, implantları yerleştirmek ve tam olarak nereye yerleştirilmeleri gerektiğini belirlemek için yeterli kemik yapısının olduğundan emin olmak için X ışınlarını ve bilgisayarlı tomografi taramalarını (BT taramaları) içerebilir.

Ağız dokularınızın durumuna, ağız hijyeninize ve kişisel alışkanlıklarınıza ve bakım sonrası talimatlara uyma taahhüdüne bağlı olarak, diş hekiminiz size en uygun tedavi planını önerecektir. Yetersiz kemik veya diş eti dokusuna sahip bazı hastalar, kemik veya yumuşak doku grefti ve / veya küçük çaplı implantların (mini implantlar olarak da adlandırılır) kullanılmasını gerektirir.

Durumunuza bağlı olarak, diş hekiminiz size tüm tedavi sürecinin ne kadar süreceğini, kaç randevu almanız gerektiğini ve her prosedürden sonra neler bekleyebileceğiniz konusunda size tavsiyede bulunacaktır. Konsültasyon sırasında lokal anestezi seçenekleri (etkilenen ve çevredeki bölgeleri uyuşturmak için) ve gerekirse sedasyon diş hekimliği de tartışılacaktır. Diş implantlarınızın tahmini  maliyeti  de bu toplantıda tartışılacaktır. Maliyetler, tercih ettiğiniz tedavi türüne (diğer şeylerin yanı sıra) bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir.

Tedaviden önce

Herhangi bir altta yatan ağız sağlığı sorunu, implantasyon düşünülmeden önce yönetilmelidir. Diş çürüğü ve diş eti hastalığı gibi yaygın sorunlar tedaviyi daha az etkili hale getirebilir.

Sigara içiyorsanız, sigara içenler sigara içmeyenlere göre daha büyük bir başarısızlık riski ile karşı karşıya kaldıklarından, diş hekiminiz sigarayı bırakmanızı tavsiye edecektir. Sigara içmek, bir diş implantının çene kemiğine sabitlendiği süreç olan osseointegrasyonu etkileyebilir.

Diş hekiminiz ağzınızı tedavi için yeterince sağlıklı bulduğunda, özel tedaviniz başlayabilir.

İmplantınızın Yerleştirilmesi – Prosedür

Günümüzün dental implant restorasyonları neredeyse diğer dişlerden ayırt edilemez. Bu görünüme kısmen implant ile canlı kemik arasındaki yapısal ve işlevsel bağlantı yardımcı olur. Prosedür tipik olarak tek bir oturuşta gerçekleştirilir ancak bir süre osseointegrasyon gerektirir  .

Osseointegrasyon, implantın çene kemiğine kenetlendiği süreçtir. Osseointegre implantın sabitlenmesi ve iyileşmesi altı haftadan altı aya kadar sürer, bu noktada diş hekiminiz bir kron, köprü veya hibrid protez restorasyonu yerleştirerek prosedürü tamamlayabilir. Osseointegrasyon gerçekleşmezse implant başarısız olur.

Eksik dişlerin yerine konması için yapılan diş implantasyonu ergenlik döneminden sonra veya kemik büyümesi tamamlandığında herhangi bir zamanda yapılabilir. Aktif diyabet, kanser veya periodontal hastalık gibi belirli tıbbi durumlar, prosedür uygulanmadan önce ek tedavi gerektirebilir.

Ayrıntılı prosedür adımları aşağıdaki gibidir:

 

Çenenin İmplantasyona Hazırlanması:  Bir diş implantı ve restorasyonu genellikle bir titanyum malzeme vidası ve bir kurondan oluşur. Titanyum implant fikstürünü yerinde yönlendirmek için dişsiz (dişin olmadığı yerlerde) çene bölgelerinde küçük çaplı bir delik (pilot delik) açılır. Mandibuladaki (alt çene) alt alveolar sinir gibi hayati çene ve yüz yapılarına zarar vermekten kaçınmak için, bir diş hekiminin pilot deliği delerken ve çene kemiğini boyutlandırırken büyük beceri ve uzmanlık kullanması gerekir. Çoğu durumda diş hekimleri, implantları yerleştirirken BT taramalarına göre oluşturulan cerrahi kılavuzları kullanır.

Yerleştirme: İlk pilot delik uygun çene bölgesine açıldıktan sonra, implant vidasının yerleştirilmesine izin vermek için yavaşça genişletilir. Yerine geldiğinde, çevreleyen diş eti dokusu implantın üzerine sabitlenir ve bölgenin iyileşmesine ve osseointegrasyonun oluşmasına izin vermek için üstüne koruyucu bir kapak vidası yerleştirilir. Altı aya kadar iyileşmeden sonra, diş hekiminiz implantı ortaya çıkaracak ve bir abutment (kronu veya diş benzeri replasmanı tutan) takacaktır. Bazı durumlarda, abutment ilk prosedür sırasında takılabilir. Abutment yerinde olduğunda, diş hekiminiz geçici veya son bir kuron imal edecektir. Bazen son kuron, abutmentin yerleştirildiği gün imal edilebilir. Geçici taç, sakızın etrafında büyüdüğü ve gerektiğinde doğal bir şekilde kendisini şekillendirdiği bir şablon görevi görür.

İyileşme, Takip ve Bakım Sonrası

Dental implantın iyileştirilmesi, biri tedavinizi tamamlamak için gereken çeşitli prosedürleri içeren bir dizi faktöre bağlıdır. Bununla birlikte, genel olarak, bir implant yerleştirildikten sonra, özenli ağız hijyeni alışkanlıklarının sürdürülmesinin kemik yapısıyla uygun entegrasyonun sağlanmasına yardımcı olduğu kabul edilmektedir. Diş ipi kullanmama ve fırçalama, tedavinin başarısızlığına katkıda bulunabilir. İmplant ve çevresindeki alanlar uygun şekilde temizlenmezse enfeksiyon meydana gelebilir. Sigara içmek de yüksek başarısızlık oranlarına atfedilir ve implant prosedürlerini takiben kaçınılmalıdır.

İmplant (lar) ile birlikte geçici restorasyonlar yerleştirildiyse, mümkün olan en iyi iyileşme ve kaynaşmayı sağlamak için bunları doğal dişlerinizde yaptığınız gibi temizlemek önemli olacaktır.

 

İlk cerrahi prosedürden sonra rahatsızlık minimum düzeyde olmalıdır. Diş etlerinizde ve yüzünüzde şişlik olabileceği gibi implant yerinde küçük kanamalar ve morluklar da meydana gelebilir. İşlemden sonra hissettiğiniz herhangi bir ağrı veya rahatsızlığı gidermek için reçeteli ağrı kesici ilaçlar diş hekiminiz tarafından reçete edilebilir. Ameliyattan sonraki beş ila yedi gün boyunca diyetiniz yumuşak yiyeceklerle sınırlandırılmalıdır. Dikişler varsa diş hekiminiz tarafından alınması gerekebilir; bununla birlikte, tipik olarak çıkarılması gerekmeyen kendi kendine çözülen dikişler kullanılır.

İmplantları yerleştirmek için cerrahi prosedürden iyileşme altı aya kadar sürerken, kuron (lar) ın takılması ve oturması iki aya kadar sürebilir. Yine, bu zaman çerçevesi bireysel vakalara ve tedavilere bağlıdır. Tedavi koordinatörlerinizle takip randevuları, ilerlemenizi izlemek için çok önemlidir.
Uygun şekilde bakılırsa, bir ömür boyu yerinde kalabilir.

Diş İmplantı Çeşitleri

60’tan fazla firma diş implantları ve / veya bunların üzerine yerleştirilen restorasyonları oluşturmak için kullanılan malzemeler üretmektedir. Sonuç olarak, diş hekimlerinin belirli hasta ihtiyaçları için doğru tedaviyi belirlemek için birçok seçeneği vardır. Bununla birlikte, bir diş hekimi tarafından bir implant prosedürüne girerseniz, daha sonra bir onarım için farklı bir diş hekimine giderseniz, yeni diş hekiminizin önceki diş hekimi tarafından kullanılan malzeme bileşenleri ile sınırlı deneyime sahip olabileceğini veya bunlara erişemeyebileceğini unutmayın.

Diş implantları genellikle onları yerleştirmek için kullanılan prosedür türüne göre kategorize edilir: iki aşamalı veya tek aşamalı.

İki Aşamalı İmplantlar:  İki aşamalı bir prosedür, implantı çene kemiğine yerleştirmek ve diş eti dokusunu kapatmak (dikmek) için ameliyatı içerir. İyileşmeden birkaç ay sonra, bir abutment ve geçici restorasyonu takmak için küçük bir ameliyat yapılır.

Endosteal (Endosseous) İmplantlar : Çene kemiğine yerleştirilen endosteal, iki aşamalı implant prosedürleri için en yaygın kullanılan türdür. Öncelikle bir köprü veya çıkarılabilir proteze alternatif olarak yerleştirilen endosteal implantlar, vida tiplerini (dişli), silindir tiplerini (düz) veya kanatlı tiplerini içerir.

Tek Aşamalı Diş İmplantları:  Tek aşamalı bir prosedür, cerrahi olarak daha uzun bir implantın çene kemiği üzerinde olacak şekilde, diş eti dokusuyla en üst seviyede olacak şekilde yerleştirilmesini ve ardından diş eti dokusunun kapatılıp (dikilerek) bırakılmasını içerir. implant iyileştirme başlığı görünür. Sonuç olarak, birkaç aylık iyileşmeden sonra, başın açığa çıkarılması için küçük bir ameliyata gerek kalmadan abutment ve geçici restorasyon takılabilir.

Subperiostal İmplantlar:  Dişeti dokusunda çene kemiğine yerleştirilen, restorasyonu tutmak için metal implant postu maruz bırakılarak, subperiostealler günümüzde nadiren kullanılır. Subperiosteal’lar öncelikle yetersiz kemik yüksekliği olan hastalarda protezleri yerinde tutmak için kullanıldı.

Kaplamalar

Çoğu diş implantı titanyumdan yapılmış olsa da, tedavinin uzun vadeli entegrasyonunu ve stabilitesini etkileyen yüzey değişebilir. Gözenekli bir yüzey, işlenmiş bir titanyum yüzeyden daha fazla kemik temasına katkıda bulunur. Diğer yüzeyler arasında kumlanmış veya asitle aşındırılmış ve pürüzlendirilmiş bir yüzey, mikro oluklu veya plazma püskürtmeli bir titanyum yüzey ve plazma püskürtmeli bir hidroksiapatit kaplama ve Zirkonya (metal olmayan) bulunur.

Konektörler

İmplantlar ayrıca başlarının şekline / türüne göre kategorize edilebilir. Tüm implantlar, restorasyon ve abutmentin kafaya takılmasını veya vidalanmasını gerektirir. Bu amaçla, üç ana konektör türü vardır:

İç Altıgen Konektörler:  Altıgen şeklinde olan dahili altıgen konektör, implant başlığında restorasyon / abutmentin vidalandığı bir açıklıktır.

Harici Hex Konektörler:  Yine bir altıgen şeklindeki bu konektörler implant başlığının üzerindedir.

İç Sekizgen Konektörler: Sekizgen  şeklindeki dahili sekizgen konektör, implant başlığında restorasyon / dayanağın vidalanacağı bir açıklığa sahiptir.

İmplant Boyutları

İmplantları kategorize etmenin bir başka yolu da büyüklüklerine (platform olarak da adlandırılır) dayanır ve bu da genellikle ağızda nereye yerleştirilebileceklerini belirler. Bununla birlikte, her durum farklıdır ve bireysel aralık ve kemik mevcudiyeti ihtiyaçları, farklı bir boyutun kullanılmasını gerektirebilir. Fikstür, her ikisi de fikstür seçiminde önemli kriterler olan bir platform boyutunun yanı sıra uzunluğa sahiptir.

Standart Platform:  Standart dental implantların çapları 3,5 mm ile 4,2 mm arasında değişir. Nispeten daha kısa ve daha dar olan bu implantlar en yaygın olarak ağzın önüne doğru yerleştirilir.

Geniş Platform:  Geniş platform diş implantlarının boyutları 4,5 mm ile 6 mm arasında değişir ve öncelikle ağzın arkasına yerleştirilir.

Mini veya Dar Gövde: Mini veya dar gövdeli diş implantları, çapları 2 mm ila 3.5 mm arasında değişir ve öncelikle daha büyük bir boyutu yerleştirmek için diş kökleri arasında yetersiz boşluk olan hastalara yerleştirilir. Hastanın kemik yoğunluğu yetersiz olduğunda da yerleştirilebilirler. Son konvansiyonel diş implantları osseointegrasyon sırasında bazen geçici protezler için geçici destek olarak kullanılırlar.

İletişim

Atatürk Bulvarı İş Bankası Yanı
No:274a Adıyaman