Güzel gülümseme

DİŞ BEYAZLATMA

Diş beyazlatma, bir gülüşü geliştirmek için hızlı, invazif olmayan ve uygun fiyatlı bir yol sunan en popüler kozmetik diş hekimliği tedavilerinden biridir. Hem erkekler hem de kadınlar tarafından evrensel olarak değer verilen, beyazlatma (veya ağartma) tedavileri her bütçeyi, zaman dilimini ve mizacı tatmin edecek şekilde mevcuttur.

Diş beyazlatma çözümünü tercih eden hemen hemen herkes, gülümsemelerinin parlaklığı ve beyazlığında orta ila önemli bir iyileşme görür. Bununla birlikte, renk değişimine karşı kalıcı bir çözüm değildir ve uzun süreli bir etki için bakım veya “rötuşlar” gerektirir.

Bu yazıda, diş renk değişikliği süreci, lekelenmeye neyin sebep olduğu, mevcut çeşitli tedavi seçenekleri ve bunlarla ilişkili riskler dahil olmak üzere diş beyazlatma ile ilgili her şeyi açıklıyoruz.

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Instagram

Beyazlatma ve Ağartma: Fark Nedir?

FDA’ya göre, “ağartma” teriminin yalnızca dişler doğal renginin ötesinde beyazlatılabildiği durumlarda kullanılmasına izin verilmektedir. Bu, ağartıcı içeren ürünler için geçerlidir – tipik olarak hidrojen peroksit veya karbamid peroksit.

Öte yandan “beyazlatma” terimi, bir dişin yüzey rengini kir ve döküntüleri gidererek geri kazanmayı ifade eder. Teknik olarak, dişleri temizlemek için kullanılan herhangi bir ürün (diş macunu gibi) beyazlatıcı olarak kabul edilir. Tabii ki, beyazlatma terimi ağartmadan daha iyi geliyor, bu nedenle ağartıcı içeren ürünleri tanımlarken bile daha sık kullanılıyor.

 

Zamanın sınırlı olduğu ofis içi beyazlatma için ağartıcı tercihi güçlü ve hızlı etki eden hidrojen peroksittir. Beyazlatıcı dişlerde kullanıldığında, hidrojen peroksit konsantrasyonları yaklaşık yüzde 9 ile yüzde 40 arasında değişmektedir.

Buna karşılık, evde diş beyazlatma için tercih edilen ağartıcı, hidrojen peroksite parçalanan daha yavaş etkili karbamid peroksittir. Karbamid peroksit, hidrojen peroksitin gücünün yaklaşık üçte birine sahiptir. Bu, yüzde 15’lik bir karbamid peroksit çözeltisinin, yüzde beş’lik bir hidrojen peroksit çözeltisinin kabaca eşdeğeri olduğu anlamına gelir.

Diş Minesinin İncelenmesi

Çoğumuz porselen benzeri emaye yüzeyleri sayesinde parlak beyaz dişlerle başlarız. Mikroskobik kristal çubuklardan oluşan diş minesi, dişleri şekerin neden olduğu çiğneme, gıcırdatma, travma ve asit saldırılarının etkilerinden korumak için tasarlanmıştır. Ancak yıllar geçtikçe diş minesi aşınır, daha şeffaf hale gelir ve dişin ana malzemesi olan dentinin sarı renginin görünmesine izin verir.

Rutin çiğneme sırasında, dentin bozulmadan kalır ve minede milyonlarca mikro çatlak oluşur. Yavaş yavaş lekeler ve döküntülerle dolan, bu çatlakların yanı sıra kristal emaye çubuklar arasındaki boşluklardır. Sonuç olarak, dişler sonunda donuk, cansız bir görünüm geliştirir.

Diş beyazlatma, diş minesi çatlaklarını açık ve açık bırakarak lekeleri ve kalıntıları giderir. Çatlakların bir kısmı tükürük ile hızla yeniden mineralize edilirken, diğerleri tekrar organik döküntülerle dolar.

Diş Renk Değişikliği: Dışsal ve İçsel Sararması

Dişlerle ilgili olduğu için iki boyama kategorisi vardır: dışsal ve içsel.

Koyu renkli içeceklere, yiyeceklere ve tütüne maruz kalma ve rutin aşınma ve yıpranma sonucu diş yüzeyinde oluşan lekeler dışsal lekelerdir . Yüzeysel dış lekeler küçüktür ve fırçalama ve profilaktik diş temizliği ile çıkarılabilir. İnatçı dış lekeler, diş beyazlatma gibi daha kapsamlı çabalarla çıkarılabilir. Kalıcı dışsal lekeler dentin içine girebilir ve erken tedavi edilmezse kökleşmiş hale gelebilir.

İç lekeler  dişlerin iç kısmında oluşan lekelerdir . İçsel lekeler travma, yaşlanma, diş oluşumu sırasında minerallere (tetrasiklin gibi) maruz kalma ve / veya aşırı florür alımından kaynaklanır  . Geçmişte, içsel lekelerin ağartma ile düzeltilemeyecek kadar dirençli olduğu düşünülüyordu. Günümüzde kozmetik diş hekimliği uzmanları, derinlemesine yerleşmiş iç lekelerin bile, birkaç ay hatta bir yıl boyunca sürdürülen denetimli evde diş beyazlatma ile çıkarılabileceğine inanıyor. Her şey başarısız olursa, diş kaplamaları gibi içsel lekelemeyi tedavi etmek için alternatif kozmetik çözümler vardır .

Diş Sararmasına Ne Sebep Olur?

Yaş:  Diş rengi ile yaş arasında doğrudan bir ilişki vardır. Yıllar içerisinde yıpranma ve leke birikimi sonucu dişler koyulaşır. Gençler muhtemelen beyazlaşmadan anında, dramatik sonuçlar alacaklardır. Yirmili yaşlarda dişler sarı renkte dökülmeye başladığında, beyazlatma biraz daha fazla çaba gerektirebilir. Kırklı yaşlarda sarı, kahverengiye dönüşür ve daha fazla bakıma ihtiyaç duyulabilir. 1950’lerde dişler, çıkarılması zor (ama imkansız olmayan) kanıtlanabilen bir dizi inatçı lekeyi emdi.

Başlangıç ​​rengi:  Hepimiz, sarı-kahverengimsi yeşilimsi griye değişen ve zamanla yoğunlaşan doğuştan bir diş rengiyle donatılmıştır. Sarı-kahverengi genellikle ağartmaya yeşil-griye göre daha duyarlıdır.

Yarı saydamlık ve zayıflık:  Bunlar aynı zamanda yaşla daha belirgin hale gelen genetik özelliklerdir. Tüm dişler bir miktar yarı saydamlık gösterirken, opak ve kalın olanların bir avantajı vardır: daha açık renkte görünürler, daha ışıltı gösterirler ve beyazlamaya duyarlıdırlar. Daha ince ve şeffaf olan dişler – özellikle ön dişler – ağartma için gerekli olan pigmentten daha azına sahiptir. Kozmetik diş hekimlerine göre şeffaflık, herhangi bir diş beyazlatma şekliyle düzeltilemeyen tek durumdur.

Yeme alışkanlıkları:  Kırmızı şarap, kahve, çay, kola, havuç, portakal ve diğer koyu renkli içeceklerin ve yiyeceklerin alışılmış tüketimi yıllar içinde önemli ölçüde lekelenmeye neden olur. Ayrıca turunçgiller ve sirke gibi asitli besinler mine erozyonuna katkıda bulunur. Sonuç olarak, yüzey daha şeffaf hale gelir ve daha sarı renkli dentin görünür.

Sigara içme alışkanlıkları:  Nikotin, diş yapısına yavaşça nüfuz eden ve içsel renk değişikliğine neden olan kahverengimsi tortular bırakır.

İlaçlar / kimyasallar:  Diş oluşumu sırasında tetrasiklin kullanımı, çıkarılması çok zor olan koyu gri veya kahverengi şerit lekeleri üretir. Aşırı florür tüketimi floroza (dişlerde soluk beyaz izlerin görülmesiyle belirgin renk değişikliği) ve bununla ilişkili beyaz benekli bölgelere neden olur.

Gıcırdatma :  Sıklıkla stresin neden olduğu  diş gıcırdatma (gıcırdatma, morarma vb.) Dişlerde mikro çatlamalara katkıda bulunabilir ve ısırma kenarlarının koyulaşmasına neden olabilir.

Travma:  Düşme ve diğer yaralanmalar, dişlerde büyük miktarda leke ve kalıntı toplayan büyük çatlaklar oluşturabilir.

Beyazlatma Seçenekleriniz Nelerdir?

Günümüzde üç ana diş beyazlatma seçeneği mevcuttur. Her üçü de değişen peroksit konsantrasyonlarına ve değişen uygulama sürelerine dayanmaktadır.

Klinik İçi Beyazlatma

Kısa sürede önemli renk değişimi klinik içi beyazlatmanın en büyük faydasıdır. Bu protokol, diş etleri boya ile kaplandıktan sonra diş hekimi veya eğitimli teknisyen tarafından dişlere uygulanan nispeten yüksek konsantrasyonlu peroksit jelin dikkatlice kontrollü kullanımını içerir. Genel olarak peroksit, toplamı bir saati bulan (en fazla) 15 ila 20 dakikalık aralıklarla dişlerin üzerinde kalır. Özellikle inatçı lekeleri olanlara, bir veya daha fazla ek ağartma seansı için geri dönmeleri tavsiye edilebilir veya evde kullanım sistemiyle devam etmeleri istenebilir.

Profesyonel Olarak Verilen Eve Dönüş Kitleri

Pek çok diş hekimi, profesyonel olarak dağıtılan evde beyazlatma kitlerinin uzun vadede en iyi sonuçları verebileceği görüşündedir. Evde bakım kitleri, dişlerde bir saat veya daha uzun süre (bazen bir gecede) kalan, kullanımı kolay, düşük konsantrasyonlu bir peroksit jeli içerir. Peroksit yüzdesi ne kadar düşükse dişlerde o kadar uzun süre güvenle kalabilir. Jel, ağız koruyucularına benzeyen özel yapım beyazlatma tepsileri kullanılarak dişlere uygulanır.

Ne Kadar Beyaz Gidebilirsin? Bir Estetik Meselesi

Sonuçlar özneldir ve kişiden kişiye önemli ölçüde değişir. Birçoğu sonuçlarından hemen memnun olurken, diğerleri hayal kırıklığına uğrayabilir. Herhangi bir beyazlatma tedavisine başlamadan önce, diş hekiminizden elde etme olasılığınız olan sonuçlar ve bunları elde etmenin ne kadar süreceği hakkında gerçekçi bir fikir isteyin.

Gölge Kılavuzları

 

Diş muayenehanesinde, öncesi ve sonrası diş rengi tipik olarak gölge kılavuzları ile ölçülür. Bunlar, çok çeşitli diş renklerinin elde taşınan görüntüleridir. (Diş hekimleri bunları kuron ve diğer restorasyon renklerini seçerken de kullanırlar.)

Aralarındaki standart belirleyici uzun zamandır Vitapan Klasik Gölge Kılavuzu’dur. Bu renk kılavuzu standardı, açıktan karanlığa sistematik olarak dört renk grubu halinde düzenlenmiş 16 renk içerir ve evrensel bir diş rengi terminolojisi sağlar.

Beyazlatma bazen diş rengini dokuz veya daha fazla tonla açabilse de, dişlerini beyazlatanların çoğunun iki ila yedi tonluk bir değişiklik görmesi muhtemeldir.

Riskler

Diş beyazlatma tedavileri, prosedürler belirtildiği gibi izlendiğinde güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, ağartma ile ilgili bilmeniz gereken bazı riskler vardır:

 • Hassasiyet:  Ağartma, sıcaklık, basınç ve dokunmaya duyarlılıkta geçici bir artışa neden olabilir. Bu, daha yüksek konsantrasyonlu ağartıcının kullanıldığı ofis içi beyazlatma sırasında meydana gelme olasılığı en yüksektir. Bazı bireyler ön dişlerinin ortasında kendiliğinden ateş eden ağrıları (“zinger”) yaşarlar. Diş eti çekilmesi, dişlerinde önemli çatlaklar veya hatalı restorasyonlardan kaynaklanan sızıntılar beyazlatma hassasiyeti açısından en büyük risk altında olan kişilerdir. Ayrıca, başka risk faktörleri olmayanlar da dahil olmak üzere kızılların diş hassasiyeti ve titreme için özellikle risk altında olduğu bildirilmiştir. Beyazlatma hassasiyeti bir veya iki günden fazla sürmez, ancak bazı durumlarda bir aya kadar devam edebilir. Bazı diş hekimleri hassas dişler için potasyum nitrat içeren bir diş macunu önermektedir.

 • Diş eti tahrişi:  Peroksit beyazlatıcı kullananların yarısından fazlası, ağartıcı konsantrasyonundan veya tepsilerle temastan kaynaklanan bir dereceye kadar diş eti tahrişi yaşar. Bu tür bir tahriş tipik olarak birkaç güne kadar sürer ve ağartma durduktan veya peroksit konsantrasyonu düştükten sonra dağılır.

 • Tek  renkli dişler: Bonding ,  dental kuron veya veneer  gibi restorasyonlar  ağartıcıdan etkilenmez ve bu nedenle çevredeki dişler beyazlatılırken varsayılan rengini korur. Bu, sıklıkla “teknik renkli dişler” olarak adlandırılan şeyle sonuçlanır.

Sonuçlarınızı Koruma

Yeni beyazlamış dişlerin ömrünü uzatmak için, diş hekimleri muhtemelen şunları önermektedir:

 • Evde takip veya bakım beyazlatma – hemen uygulanır veya yılda bir gibi seyrek yapılır.

 • Beyazlatmadan sonra en az bir hafta koyu renkli yiyecek ve içeceklerden uzak durmak.

 • Mümkün olduğunca koyu renkli içecekleri pipetle yudumlayın.

 • Mükemmel ağız hijyeni uygulamak – yemeklerden sonra ve yatmadan önce fırçalamak ve diş ipi kullanmak.

 

Uyarılar

Yukarıda belirtilen risk faktörlerine ek olarak, diş beyazlatma işlemine girmeden önce bir takım uyarılar dikkate alınmalıdır:

 • Hiçbir ağartma miktarı “doğal olmayan” beyaz dişler vermez.

 • Beyazlatma sonuçları beyazlatmadan yaklaşık iki hafta sonrasına kadar tam olarak görülmez. Seramik restorasyon yaptırmak üzereyseniz ve renginin yeni beyazlatılmış dişlerinizin rengiyle aynı olduğundan emin olmak istiyorsanız, bu önemli bir husustur.

 • Kozmetik bonding, porselen veneerler veya diğer restorasyonlar tedavi planınızın bir parçasıysa, uygun adhezif bağlanma, işlev ve renk uyumu sağlamak için beyazlatmayı takiben minimum iki haftaya kadar yerleştirilmemelidir.

 • Tek renk etkiden kaçınmak için, diş rengindeki restorasyonların beyazlatmadan sonra değiştirilmesi gerekebilir.

 • Girintili diş etleri genellikle diş eti çizgisinde sarımsı kök yüzeylerini ortaya çıkarır. Bu sarı rengin ağartılmasının zor olduğu kanıtlanmıştır.

İletişim

Atatürk Bulvarı İş Bankası Yanı
No:274a Adıyaman